Haber & Duyurular

11 Kalkınma Planı Üzerine Değerlendirme

  • 02.08.2019
  • bintso

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mahmut Ayas’ın 11 Kalkınma Planı Üzerine Değerlendirmesi

 

11. Kalkınma planı, milletimizin temel değerlerini ve beklentilerini karşılamak, ülkemizin uluslararası konumunu yükseltmek ve halkımızın refahını arttırmak için temel bir yol haritası olacaktır, sözleriyle uygulamaya konuldu.

 

Yürürlüğe giren 11 Kalkınma planının tüm milletimize hayırlı olmasını temenni ederim. 11. Kalkınma planının neler getireceği ve bunun Bingöl yansımalarını tüm yönetim kurulumuz ile mercek altına alarak incelemelerde bulunduk. Bu planın ilimizin tüm paydaşları tarafından anlaşılarak ortak bir düzlemde faaliyetlerimizin planlanması önem arz etmektedir.

 

Tüm dünyada yaşanan politik ve ekonomik gelişmelerin ülkemizdeki yansıması olarak Türkiye’nin 2023 hedeflerini yeniden güncellemesi ve daha ulaşılabilir hedeflere odaklanması çok gerçekçi ve anlaşılabilirdir.

 

Türkiye’nin öncelikle yeni 2023 hedeflerine hep beraber bakacak olursak;

 

GSYH (Gayri safi yurt içi hasıla)1 TRİLYON 80 MİLYAR DOLAR

KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR 12 BİN 484 DOLAR

İHRACAT 226,6 MİLYAR DOLAR

İŞSİZLİK YÜZDE 9,9

İLAVE İSTİHDAM 4,3 MİLYON

CARİ İŞLEMLER AÇIĞININ MİLLİ GELİRE ORANI YÜZDE 0,9

TURİZM GELİRİ 65 MİLYAR DOLAR

TURİST SAYISI 75 MİLYON

SANAYİNİN YILLIK ORTALAMA BÜYÜMESİ YÜZDE 5,7

SANAYİNİN GSYH İÇERİSİNDEKİ PAYI YÜZDE 24,2

 

İş dünyasını temsil eden bizler bu hedeflerin bize yüklemiş olduğu sorumluluğun farkındayız. Eğer imalat ve hizmet sektörlerinde katma değeri yüksek ve teknoloji ağırlıklı ürünlere yönelmezsek hedeflerimizin gerisinde kalacağımız da muhakkaktır.

 

Bingöl’ümüzün taşımış olduğu turizm potansiyeli ortadadır, ne var ki bu potansiyelimizin turizm gelirlerine dönüşmesi planlı bir çalışmanın sonucu olacaktır. Doğal ve tarihi güzelliklerimizin öncelikle yerli turizmin hizmetine sonra da yabancı turizmin hizmetine sunulması için çok planlı bir satış ve pazarlama planına ihtiyaç duymaktadır.

 

Bizlerin en büyük sıkıntılarından birisi de yetişen genç ve nitelikli nüfusumuzun ilimizden ayrılarak beyin göçü yaşanmasıdır. Eğer yaşadığımız coğrafyada gençlerimizin mutlu olabileceği iş olanakları yaratabilirsek nitelikli nüfusumuz da Bingöl’de yaşamaya devam edeceklerdir. Bunun için ön koşul da öncelikli olarak Bingöl’deki sermayenin ilimizde kalması ve dahası da il dışındaki öncelikle hemşehrilerimizin ilimize yatırım yapmaları, iş olanakları yaratmaları için destekleyici, yüreklendirici olmalıyız.

 

Tüm üyelerimize ve şehrimizin tüm bileşenlerine seslenmek istiyorum. Bizim önceliğimiz Bingöl’dür. Bingöl’de yaşam kalitesini arttırmak ve mutluluğu yaymaktır.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017
Whatsapp ile İletişime Geç
Telegram ile İletişime Geç
Bip ile İletişime Geç