Haber & Duyurular

BİNTSO KAMU KURUMLARIYLA SOLHANLILARI BULUŞTURDU

  • 12.02.2019
  • bintso

 Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, Solhan esnaflarını; Fırat Kalkınma Ajansı, İş-Kur, KOSGEB, İŞGEM ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bir araya getirdi. 12 Şubat 2019 Salı Günü Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, katılımcı kurum ve kuruluş yetkilileri ile Solhan’da faaliyet gösteren işletme yetkilileri katıldılar.

Programın açılış konuşmasını yapan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas, şu ifadeleri kullandı: “Bingöl ilimizin Solhan ilçesinin genç nüfusu fazladır. Bu nedenle genç girişimcilerin yetiştirilmesi ve sayısının artırılması gerekmektedir. Araştırma, geliştirme kültürünün ilde artırılması inivasyonun benimsenmesi gerekmektedir. Araştırma geliştirme çalışmaları için Sanayi Teknoloji Bakanlığı özellikle kamu, üniversite, sanayi iş birliğini önemsemektedir. Bu üç kurumun bir araya gelmesi için proje yazmak ve yürütmek çok önemli. Bugün ki toplantımızın kamunun vermiş olduğu destekleri, siz sayın üyelerimizin tanıtılması için burada toplanmış bulunmaktayız. Öncelikle Kalkınma Ajansının Kobilere yönelik mali destek programı, KOSGEB Müdürlüğümüzün KOSGEB destekleri tanıtılması, İş-Kur Personel destekleri, Tarım İl Müdürlüğü kırsal kalkınma konusundaki destekleri, son olarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Fırat Kalkınma Ajansı, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa birliğinin proje destek kapsamında kurulan Bingöl İş Geliştirme merkezinin tanıtılmasıyla sonuçlanacaktır. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, her ne kadar merkezde de olsa odamız ilçelerimize de hitap etmektedir. Bu nedenle bugün ki programımızı ticaret ve sanayi açısından iyi konumda olan Solhan ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Solhan ilçemizin sorunlarını dinlemeye ve teşvikler hakkında sizleri bilgilendirmek için buradayız. Solhan ilçemizden yönetim kurulumuzda yer alan üyemiz var. Bizim kapımız sizlere her zaman açıktır. Sizlerin sorunlarını yönetim kurulu üyelerimize ileterek her zaman sorunlarınıza çözüm önerileriniz için sizlere öncülük etmeye hazırız.”

İŞ ADAMLARIMIZIN SORUMLULUK YÜKLENMELERİ GEREKİYOR

Programda konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş; “Bu programın ilçemizde icra edilmesinde emekleri geçen Sebahattin bey başta olmak üzere BİNTSO’nun yönetim kurulu üyelerine ve başkanımıza teşekkür ediyorum. Solhan’ımız yatırım noktasında olsun insan kaynakları noktasında olsun, alt yapı üst yapı, güvenlik, ticaretin yatırımın sürdürülebilirliği, sermaye, ulaşım bütün noktalarda sanırım yatırım yapılabilirliği kurtaracak kriterlere sahip bir ilçe. Bingöl yerine Solhan’ın tercih edilmesi patron ve kobilerin her biri bu anlamda çok şanslı. Solhan’ın tercih edilmesi doğru, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ben içerde ve dışarıda birçok memleket gördüm, yaşadım. Solhan’da çok net bir şekilde pozitif ayrışma var. Birçok konuda daha avantajlıdır. Yatırımcılar; Belediyemiz olsun Kaymakamlığımız olsun çeşitli vesileler ile sorular soruyorlar. Soru sormak önemlidir. Bazı yerlerde müteşebbis yok. Müteşebbislerin olduğu çok ihtiyatlı olduğu bir ortamdır Solhan. Dolayısıyla ben zor zamanlarda iş adamlarımızın, kurum yöneticilerimizin, siyasilerimizin ellerini değil gövdelerini taşın altına koymaları gerektiğini düşünüyorum. Biz iyi günde, kazancın arttığı, yatırım yapılabilirliğin arttığı, imkânların iyi olduğu, riskin çok düşük olduğu zamanlarda meydanlarda zenginlerimizi görmemeliyiz. Aksine işlerin biraz yavaşladığı sıkıntının meydana geldiği durumlarda biz iş adamlarımızı, müteşebbislerimizi yanımızda görmeliyiz. Özellikle işlerin biraz zorlandığı, biraz gevşediği/yavaşladığı ortamda ben müteşebbislerin emniyetli limanlara gemileri çekmesini biraz sıkıntılı görüyorum. Yani aslında havanın bozduğu ortamda genel itibariyle o arkadaşların kenara çekilmesi belki insani inisiyatif olarak görebilirim ama bunun böyle olmaması gerektiğini, özellikle müteşebbislerimizin, iş adamlarımızın sorumluluk yüklenmeleri gerektiği anlarda sorumluluktan kaçınmamaları, gövdeleriyle beraber o sorumluluğu üstlenmeleri bu konuda devlete yardımcı olmaları gerektiğini düşünüyorum, bekliyorum.” şeklinde konuştu.

Programa katılan kurum ve kuruluş yetkilileri; katılımcılara destekledikleri programlar ve projeler hakkında bilgi verirken yeni programlar ve teşvikler hakkında da bilgi verdiler. Teşviklerin ve desteklerin paylaşıldığı programda Solhan’da faaliyet gösteren işletme yetkililerinin soruları yanıtlanıp bilgiler paylaşıldı.

BİNTSO KAMU KURUMLARIYLA SOLHANLILARI BULUŞTURDU
BİNTSO KAMU KURUMLARIYLA SOLHANLILARI BULUŞTURDU
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017
Whatsapp ile İletişime Geç
Telegram ile İletişime Geç
Bip ile İletişime Geç