Haber & Duyurular

GÖREV BELGESİ DÜZENLENMESİ HAKKINDA

  • 29.04.2021
  • bintso

Sayın Üyemiz,

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Görev Belgesi Düzenlenmesi" konulu genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan işletmelerin sahipleri ve çalışanları için İçişleri Bakanlığı e-devlet sistemi üzerinden görev belgesi alınması zorunluluğu getirilmiştir. İşletme sahipleri ve çalışanların kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak kontrollerde bu belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir. Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan sorumlu olacaktır.

Görev belgesi için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru adresinden başvuru yapabilirsiniz.

E-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri eş zamanlı olarak kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine de iletilecek olup, kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetleri sırasında, geçerli görev belgesi olmayan/ibraz edemeyen veya görev belgesinde belirtilen muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile denetim sırasındaki durumu uyumlu olmayan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren işyeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacaktır.

Başvuruda bulunacak işyeri sahibi ve çalışanın e-başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla aşağıda örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecektir. Manuel Görev Belgesi örneğine https://www.bintso.org.tr/Portals/304/duyuru/Gorev_Belgesi.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. 


Üyelerimizin bilgisine sunulur.

İlgili genelge ektedir.

 

genelge (210 KB)
GÖREV BELGESİ DÜZENLENMESİ HAKKINDA
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017
Whatsapp ile İletişime Geç
Telegram ile İletişime Geç
Bip ile İletişime Geç