Haber & Duyurular


24

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Gebze Ticaret Odası, Bingöl Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi arasında işbirliğinin geliştirilmesi, ihtisaslaşma, kalkınma projelerinin yapılması, hayata geçirilmesi ve yatırım fırsatlarının görüşüldüğü bir program düzenlendi.

BİNTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak,  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Hakan Olgun ve Prof. Dr. Ramazan Solmaz; Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Bingöl Ticaret Odası Başkanı Mahmut Ayas,  Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Meral, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Nurullah Çiftçi, Gebze ve Bingöl Ticaret Odası Üyeleri katıldı.

 

Programda Konuşan Oda Başkanımız Mahmut Ayas

Öncelikle Hepinizi Bingöl’ümüzde ağırlamaktan büyük onur duyduğumu belirtmek isterim. 1989 yılında kurulan odamızın aktif olarak 2100 üyesi bulunmaktadır. Odamız toplamda 10 meslek komitesi,  23 Meclis üyesi ve 7 kişilik yönetim kurulundan oluşmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Ekonomik Şurasında da vurguladığı üzere katma değeri yüksek ürün üretmek kalkınmada ki en önemli unsurdur.

Bingöl ilimizde birçok maden kaynaklarının mevcut olduğu bilinmektedir. Bingöl ve ilçelerinde Osmanlı döneminde birçok maden ocaklarının var olduğu ve özelikle Kığı ilçesinde savunma sanayisinde kullanılmak üzere top güllelerinin imal edildiği ve imal edilen topların

Hicaz, Yemen ve İstanbul’a gönderildiği Osmanlı belgelerinde yer almaktadır. Boya sanayisinde kullanılan hammadde içinde yine o dönemlerde toprak madeninin yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca Sivan bölgesinde altın ve bakır maden ocaklarının var olduğu ve belli bir dönem Osmanlı parasının basıldığı yine belgelerde yer almaktadır. Hatta İskenderun Demir-Çelik fabrikasının hammaddesinin yine bu bölgeden taşındığı bilinmektedir.

Bingöl ilimizin bu madeni zenginliği ve Gebze ilçesinin özellikle kimya ve ağır sanayi konusunda tecrübesi ile birleştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Bingöl Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinin Ar-Ge yetkinlikleri kullanılarak burada ki hammaddenin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir.

Diğer bir önemli hususta Bingöl ilimizin hayvancılık ve tarım konusunda elverişli bir ildir. Bingöl’ün arazi varlığının %52’sini mera ve çayır %32’si orman arazisinden oluşmaktadır. Bu sebeple Hayvancılık sektörü açısından Bingöl’ün oldukça iyi bir potansiyele sahip olduğu SÜTAŞ’ın en büyük entegre tesisini ilimizde kurulmasıyla görülmektedir. Kurulumu devam eden tesis yatırımı yaklaşık 734 Milyon TL’dir. Düşünülen istihdam ise 1012 personeldir.

Güneşin en güzel doğduğu ikinci şehir olan ilimiz gerek kış turizmiyle gerekse termal kaynaklar bakımından son derece zengindir. Kış turizmi olarak Erzurum’dan sonra ikinci il olmaya aday olan ilimiz Güneydoğu Anadolu bölgesi ve çevre illere hitap edebilecek Haserek kayak tesisine yatırım yapılması durumunda potansiyeli yüksektir. Jeotermal kaynakları açısından zengin olan Bingöl ilimizin sağlık ve termal turizmi açısından bölge itibari ile önemli yere yapılacak yatırımlar ile gelebileceği öngörülmektedir.

Bingöl ilimizin kavşak il olması ve devletin uygulamış olduğu 6. Bölge teşvikler, ilimizi cazibe merkezi haline getirmektedir. Gebze’de üretim yapan tesislerin orta doğuya ihracat yapmasını düşündüğümüz zaman yüksek nakliye bedellerinin ön plana çıktığını görmekteyiz.  Bu sebeple 2. Bir tesisini Bingöl’de kurmasıyla Bölgeye ve Orta doğuya ihracat yapması cazip hale gelecektir. Bu alanlara yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza oda olarak öncülük etmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. İkili işbirliklerine hazır olduğumuzu belirterek konuşmamı burada tamamlıyorum.

 

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler

Sözlerine Bingöl’ün geçmiş yıllardaki tarım ve hayvancılık potansiyeline değinerek başladı.  “Geçmişe baktığımızda Bingöl’de hayvancılığın çok daha iyi olduğunu öğrendim. Bunun daha iyiye gitmesi gerekirken griye gitmesi kabul edilemez olmalı” diyen Çiler, “Bingöl artık bizim kardeş şehrimiz. Odamızla kardeş oda protokolü imzalayacağız. Gebze Ticaret Odası olarak Bingöl'e her türlü katkı ve desteği vermeye varız. Bunun için üstümüze düşen her görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.

 

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak

“2017’nin son çeyreğinde bütçeler ayrıldığı için projeye başlama süremiz ondan sonra oldu. Fiili olarak projelerin araştırılması ve akabindeki değerlendirilmesi derken altı ay oldu bu işin içerisindeyiz. Bu altı ay içerisinde 48 proje bize geldi. Bunların panelistlerle değerlendirme süreci oldu. Bir kısmı belirlendi, bir kısmı revize edildi, bir kısmı da devam ediyor. İnşallah devam edenler de kısa sürede sonuçlanır. Yakın zamanda yeni bir ilana çıkacağız. Duyuruları yapıp projelerimize devam edeceğiz. Asıl olan şey, bu projelerimizin bölgeye katkısı. Amacımız burada bölgesel kalkınmaya sağlamak. Zaten beş üniversite Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilirken, asıl amaç buydu. Misyon farklılaşması ve bölgesel kalkınma. Biz bilgi üretiyoruz ve bu bilginin değere dönüşmesini arzuluyoruz. Birlikte çalıştığımız paydaş kurumlarımız var. Tabi ticaret odaları, sanayiciler, iş adamları ve bunlara benzer alanlarda faaliyet yürütenler de bu işin önemli unsurlarıdır. Onlarla sürekli işbirliği arzusu içerisindeyiz.  Onların balı, bal ürünleri dediğimiz propolis, polen, arı sütü ve arı zehrinin üretimini ve pazarlamasını arttırıp ekonomik değerini yükseltmelerini bekliyoruz. Projenin en önemli ayaklarından biri de sizler ve bal üreticilerimizdir. Zaten bal ve diğer arı ürünlerinin kalitesinin daha da yükseltilmesi, toplanması ve arttırılması, ekonomik değerinin yükseltilmesi, paketlenmesi, pazarlanması da bu işin önemli aşamalarıdır. Sizler bunları sağlamazsanız bizim yapacağımız çalışmalar akademik düzeyde kalır. Amacımız sadece akademik çalışma yapmak değil, bölgesel kalkınmayı da sağlamaktır. Arıcılarımızın ve iş insanlarımızın ekonomik anlamda güçlü olması Bingöl’ün ekonomik anlamda güçlü olmasıdır. Bugün Bingöl’e katkı sağlamak için burada bulunan ve birlikte çalıştığımız Gebze Teknik Üniversitemizin Rektörü’ne, Sayın Kaymakamımıza, Ticaret Odası Başkanımız çok teşekkür ediyorum. Programımızın Bingöl’e ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan

“Üniversitelerinin sanayiyle iç içe, sanayinin problemlerini gidermeye çalışan bir üniversite olduğunu ifade etti. Bingöl Üniversitesi ile birlikte çalışmayı çok önemsediklerini belirten Prof. Dr. Aslan, Bingöl balının DNA’sının barkodunu oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Bunun uzun çalışmalar sonucu olacak bir şey olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aslan, “Hakikaten Bingöl’de çok farklı endemik bitkiler var. Bingöl balının kalitesi de bu endemik bitkilerin sonucudur. Dolayısıyla biz bunları belirleyeceğiz ve bunların barkodunu oluşturacağız. Dışarıdan biri rafta Bingöl balını gördüğü zaman onun gerçek Bingöl balı olup olmadığını o barkoda bakarak bilecek.  Buradan Bingöl Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak Hocamıza değerli çalışmaları ve üniversitemizle ortak çalışma gayreti için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

 

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler

Bingöl’ün güzel değerleri olduğunu belirterek; “Bu değerleri ortaya çıkarmak lazım. Artık üniversiteler, şehirlerin dinamikleridir. Kurumlarla işbirliği yapan, şehirlerindeki kurumlara harekete geçiren kurumlar olmalılar” şeklinde konuştu. Doğup, büyüdüğü şehir olan Bingöl’de bulunmaktan son derece memnun olduğunu belirten Kaymakam Güler, bunda emeği geçenlere teşekkür etti.

 

BİNTSO ve Gebze TO Kardeş Oda Protokolü imzaladı

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Gebze Ticaret Odası arasında işbirliğinin geliştirilmesi, ihtisaslaşma, kalkınma projelerinin yapılması, hayata geçirilmesi ve yatırım fırsatlarının geliştirilmesi kapsamında “Kardeş Oda Protokolü” imzaladı.

 

Programda, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Meral, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Nurullah Çiftçi de birer sunum yaptılar.

 

Gebze heyeti, Hesarek Kayak Merkezi’ni, ve Bingöl Üniversitesi Termal Tesislerini de ziyaret etme fırsatı buldu.

Okunma Sayısı: 349
resim
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017