Haber & Duyurular


19

 Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Birimi, Akreditasyon çalışmaları kapsamında Oda Yönetim, Meclis ve personeline yönelik 'temsil ve protokol' konulu konferans düzenledi.


Protokol ve Kurumsal Nezaket Kuralları Uzmanı İhsan Ataöv tarafından verilen konferans, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Ataöv, katılımcılara protokolde kişisel temsil gücünü artırma konusunda eğitim verdi. Konferansa Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ayas, Meclis Başkanı Ahmet Bukan, başkan yardımcıları, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ve personel katıldı

.
Konferansın açılışında konuşan Başkan Mahmut Ayas, Akreditasyon çalışmaları kapsamında meslek içi eğitimi önemsediğini belirtti. Başkan Ayas, "Temsil ve protokol, konulu konferans önemli bir eğitim. Ben de İhsan hocanın sohbetlerini dinlerken çok şeyler öğrendim, öğreniyorum" dedi.


Cumhurbaşkanlığı'nda 7,5 yıl protokol uzmanı olarak görev yaptığını son 2 yıldır protokol ve nezaket kuralları alanlarında eğitimler verdiğini belirten İhsan Ataöv, "Protokol dünyanın her yerinde kabul edilmiş bir kavramdır. Protokol resmi bir törende, resmi bir yemekte, resmi bir açılışta, resmi bir toplantıda başında resmi olan her işte temsil gücü düşük olan ast ile temsil gücü yüksek olan üst arasındaki ilişkileri düzenleyen işin adıdır. Protokol, kişinin resmiyette haddini bilmesidir. Protokolde astın üstüne, üstün üstüne bir disiplin zinciri vardır. Kardeşim istediğimi giyerim, istediğimi konuşurum, istediğimi yaparım dediğiniz an da o zincir kopar ve kaos olur" dedi.


TEMSİL GÜCÜ NASIL ARTIRILIR? 
Ataöv, konuşmasının devamında katılımcılara, protokolde kişisel temsil gücünü artırmak konusunda eğitim verdi ve temsilde başarı için giyim, hitap, beden dili, tokalaşma, makam odasında tokalaşma- selamlama, sosyal ortamda ast-üst ilişkileri ve kartvizit takdimi konularını anlattı.


Başkan Mahmut Ayas, 2 saat süren konferansın ardından İhsan Ataöv'e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Okunma Sayısı: 510
resim
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017